סיכום טיול - אל טונקו,אל סלבדור, ספט'-אוקט' 2014

גלשני SUP (חתירה עם משוט), לונגבורד, פאנבורד, קבוצות חתירה, ביקורת ציוד , סטנד אפ פאדל בורד,
longboard

מנהלים: batgalim, גולן

שלח תגובה
סמל אישי של משתמש
nightwalk
יצירת קשר:

סיכום טיול - אל טונקו,אל סלבדור, ספט'-אוקט' 2014

שליחה על ידי nightwalk »

אל טונקו, אל סלבדור, ספט'-אוקט' 2014. סיכום טיול, מידע וטיפים

מאת: אייל אהרון, עומר לב-רון
elsalvador1.jpg
elsalvador1.jpg (143.91 KiB) נצפה 3571 פעמים
רקע

רפובליקת אל סלוודור (בספרדית: República de El Salvador) היא מדינה במרכז אמריקה אשר מונה כ-7 מיליון איש. היא גובלת בהונדורס בצפון ובמזרח, בגואטמלה בצפון-מערב ובאוקיינוס השקט בדרום. צפיפות האוכלוסייה באל סלוודור היא הגבוהה ביותר במרכז אמריקה והיא גם המדינה המתועשת ביותר בה. שמה של המדינה נלקח מן המילה הספרדית שמשמעותה "המושיע" (ישו). לפני הגעת הספרדים לאזור הוא נקרא "קוסקטלאן" (Cuscatlán).

אל סלוודור היא המדינה הקטנה ביותר באמריקה המרכזית והיחידה ללא קו חוף לים הקריבי. היא גובלת עם האוקיינוס השקט בדרום, עם גואטמלה בצפון-מערב, ועם הונדורס בצפון-מזרח.
עיר הבירה היא סן סלבדור.
אוכלוסיית אל סלוודור מונה כ-6.7 מיליון אנשים. כ-90% מהם בני תערובת אינדיאנים וספרדים, כ-9% לבנים ורק 1% בני שבטים מקומיים. מעטים מהאינדיאנים שמרו על מנהגיהם, מסורתם ושפתם. סן סלוודור היא הבירה המרכז-אמריקאית היחידה שאין בה אוכלוסיית שחורים-ילידים, כנראה כיוון שאין למדינה חוף קריבי, שלא כמו שכנותיה.
הספרדית היא השפה המדוברת על ידי כמעט כל תושבי המדינה. רוב התושבים הם קתולים (כ-83%).

שפה

השפה השולטת היא כאמור ספרדית. המקומיים כמעט ולא מתקשרים באנגלית (גם בעלי עסקים בתחום התיירות). אנגלית מלמדים רק בבתי ספר פרטיים בסן סלבדור, ולכן רוב המקומיים (והמקומיות...) שיודעים ספרדית מגיעים מעיר הבירה.
מומלץ מאוד ללמוד ספרדית בסיסית או לטייל עם מישהו שדובר את השפה, אבל אני הסתדרתי לא רע עם אוצר מילים קטן שגם גודל עם הזמן פה.

כסף

בעקרון יש לאל סלבדור מטבע מקומי אבל כולם משתמשים בדולרים. המחירים פה זולים, במיוחד בהשוואה לקוסטה ריקה וברזיל.
מונית מהשדה לאל טונקו עולה 30-40 דולר.
חדר עם/ בלי מזגן בפאפאיה לודג' עולה 20/35 דולר (לשני אנשים ביחד).
ארוחה בטונקו לודג' עולה 5 דולר (מנה עיקרית + שתיה).
שייק אליפות עולה בסביבות 3.5 דולר.
השכרת גלשן ליום שלם עולה 10 דולר.
השכרת סאפ ליום שלם עולה 30 דולר.
השכרת טנדר דאבל קבינה עולה בערך 40 דולר ליום.
באל טונקו יש שני כספומטים שבדר"כ עובדים. בכל מקרה יש עיר קרובה, ליברטד, שם יש בנקים. לא מומלץ לשלם באשראי בגלל שהם גובים פה עמלה של 10%.

בטיחות

אל סלבדור נחשבת מדינה מסוכנת מאוד בגלל מלחמות האזרחים שהיו פה, אבל בשנים האחרונות רגוע פה ואין בלאגן.
סן סלבדור נחשבת לעיר מסוכנת ולא כדאי להסתובב שם בלילה ברחוב. אני אישית לא הייתי בכלל בעיר ואין ממש מה לחפש שם. רוב הדברים (סופר, בנקים, חנויות וכו') אפשר למצוא בליברטד, מרחק 10 ד' ו6 דולר במונית. גם שם אגב לא מומלץ להסתובב בלילה.
אל טונקו זה סיפור שונה לגמרי. זה כפר גולשים אוטנטי שחי מתיירות חוץ ופנים. אני לא נתקלתי פה במקרה אחד של פשע קטן כגדול. בטוח להסתובב פה גם באמצע הלילה שיכורים ובכללי המקומיים שומרים מאוד על התיירים ודואגים שלא יהיו פה בעיות.
עם כל זה, ברור שיש לנקות בזהירות בסיסית של טיול בארצות כגון אלו ולא לאבד את הראש או לעצבן מקומיים.
מזג אויר (בתקופה שאני הייתי)
מז"א טרופי כלומר כל הזמן חם ולח. חצי מהימים בערך ירד גשם בעיקר בלילה אבל זה לא מפריע לגלישה.
לדעתי חובה מזגן אבל הרוב מסתדרים פה בלי.

אל טונקו - El Tunco

עיירת הגלישה בה שהינו כל הזמן שלנו פה. אל טונקו בגודל של רחוב וחצי, כלומר ממש ממש קטנטונת. הכל נמצא בשביל באורך 150 מטר שמוביל אל החוף. אוירה מדהימה של לייבק, גלישה ותרמילאים מכל העולם. המקומיים מאוד נחמדים בלי אינטרס. כל היום אומרים שלום לכולם ואחרי שבוע פה כולם מכירים אותך.
elsalvador3.jpg
elsalvador3.jpg (381.26 KiB) נצפה 3571 פעמים
הרחוב שמוביל אל החוף והגלים... צילום: אייל אהרון
elsalvador4.jpg
elsalvador4.jpg (224.13 KiB) נצפה 3571 פעמים
זריחה בחוף של אל טונקו. צילום: אייל אהרון

בעיירה יש חנויות גלישה, מסעדות, דוכני שייקים, מיני מרקטים, דוכן קוקוס קר (כמובן), ברים וגסטהאוסים.
יש מקום שמלמדים בו יוגה כל יום (5 דולר לשיעור), מסז' (לא משהו ויקר) ויש פה אפילו שייפר שגם מתקן גלשנים (פאפאיה).
חיי הלילה קיימים בעיקר בסופש שבו העיירה מתמלאת באנשים, בעיקר מסן סלבדור. יש אחלה מסיבות, בעיקר בשבת בלילה. חוץ מזה זה עניין של מזל ובדרך כלל מאוד רגוע בערב ורוב המטיילים נמצאים בזולה של הגסטהאוס שלהם. מי שאוהב סמים יסתדר פה בקלות.

תיירים

כמובן שרוב התיירים פה באים לגלוש אבל מה שטוב באל טונקו שיש פה הרבה תיירות ללא קשר לגלישה. אל טונקו היא נקודת מעבר לעוד מקומות והרבה תרמילאים עוצרים פה להעביר כמה ימים. זה יוצר אוירה מגניבה של טיול, ואני ממש אהבתי כי זה הזכיר לי את הטיולים שלי אחרי הצבא. רוב המטיילים פה הם אוסטרלים, אמריקאים וישראלים.

אוכל

יש פה כמה מסעדות סבבה ורוב האוכל דומה. אפשר לציין את TAKE A WAK שזו מסעדה תאילנדית ממש טובה, יש פה מסעדה יוונית שאומרים שהיא סבבה והמסעדה שאני ממליץ עליה היא ב- Tunco Lodge.

לינה

פאפאיה לודג' – הגסט האוס שאני הייתי בו שבועיים. נחשב לגסט האוס הכי בטוח (למרות שלא שמעתי על תקריות במקומות אחרים). יש פה חדרים בסיסיים (כמו ברוב במקומות בכפר), מטבח סביר אבל לא מעבר, זולות פצצה עם ערסלים, בריכה ומרפסות. זה הגסט האוס עם האווירה הכי טובה, כל הזמן חברה יושבים פה והרבה תרמילאים עוצרים פה לכמה לילות ועושים שמח. הכי מומלץ מבחינת חיי חברה.
לה גיטר – גסט האוס יותר שקט באופיו. קצת יותר יקר אבל יש לו מטבח מפנק, שולחן סנוקר ופינג פונג.
elsalvador5.jpg
elsalvador5.jpg (427.42 KiB) נצפה 3570 פעמים
הזולה מחוץ לחדר שלנו בפאפאיה לודג'. צילום: אייל אהרון
elsalvador6.jpg
elsalvador6.jpg (482.83 KiB) נצפה 3570 פעמים
הבריכה וגלשנים להשכרה בפאפאיה לודג'. צילום: אייל אהרון

טונקו לודג' – לא מכיר מישהו שישן שם אבל נראה גם גסט האוס סבבה. לפעמים מגיעים לשם קבוצות של תרמילאים ושמח שם בבריכה.
קאיו – מלון מפואר מעל הספוט של סונזל. נוף עוצר נשימה על הספוט, חדרים סופר מפנקים והמחיר בהתאם. מבודד מהעיירה וזה קצת סיפור להגיע בחושך לעיירה. מתאים בעיקר לזוגות ועשירים מתבודדים. הבעלים מרווין מדבר אנגלית וגם אפשר לסגור איתו דיל על השכרה של סאפ.

גלישה
elsalvador7.jpg
elsalvador7.jpg (377.62 KiB) נצפה 3570 פעמים
גולש מקומי בפונטה רוקה. צילום: אייל אהרון

הגענו לחלק המעניין והסיבה העיקרית ובעצם היחידה שהגעתי לאל סלבדור.
טיילתי הרבה וגלשתי בלא מעט מקומות, ואל סלבדור זה המקום הכי טוב שהייתי בו ללא צל של ספק.
התחזית של MAGIC SEA WEED דיי מדויקת פה ושווה לתכנן את הטיול לפי סוואל שנכנס (אפשר לדעת בערך שבוע מראש).
הרוב המוחלט של הגלים הם לימין, ולכן אל סלבדור מכונה גם "land of the rights".

לוקליזים

אחד הדברים היפים באל טונקו זה שהמקומיים מכבדים את התיירים ושומרים עליהם. אין פה תאקלים והמקומיים דואגים שלא יגיעו לפה גולשים שעושים בעיות. מחוץ לספוטים של אל טונקו יש קצת יותר עומס ולוקליזם אבל אני לא נתקלתי ולא שמעתי על בעיות מיוחדות.
ספוטים (מתייחס לתקופה שהייתי בה)
אל סונזל – הספוט המרכזי ואחד המפורסמים באל סלבדור ובכל העולם. זהו ספוט שעובד כל הזמן ובמשך שבועיים פה היה אפשר לגלוש כל יום וכמעט כל היום.
הגל פה ביום רגיל 2-4 פיט אבל דיי שמן ונשפך. מתאים מאוד ללונג בורד וסאפ, אבל יש פה גם הרבה פאן בורדים ושורטים שחוגגים. בסוואל שתפסנו למזלנו היתה פה חגיגה אמיתית של 6-8 פיט גלים מטורפים וחוויה אדירה של ים חזק מאוד וגבוה אבל לא כ"כ מסוכן.
בדר"כ הספוט לא ממש עמוס בגולשים ובצהרים בדר"כ ריק וכיף לגלוש. שורה תחתונה זה הספוט שרק בשבילו שווה להגיע עד לאל סלבדור ושבועיים פה הקפיצו לי את הרמה כמו שנתיים בארץ. אני תפסתי פה גלים של כמעט דקה עם קיר קטן. אם תופסים פה סוואל אז בכלל זאת חוויה שלא תהיה לכם בארץ.

בוקנה ובוקניטה - שני ספוטים באל טונקו ליד הסלע של החזיר (הסלע המפורסם של העיירה). ספוטים בעיקר לשורט, גל גבוה מהיר וקצר יחסית.
פונטה רוקה – זה עוד ספוט מאוד מפורסם שמגיעים אליו גולשים מכל העולם כשנכנס סוואל. גל גבוה, ארוך, מהיר מאוד ועם קיר עצבני. זה הספוט לשורטים. עובד בעיקר בסוואל גבוה.

ספוטים נוספים – יש עוד הרבה ספוטים בסביבה כגון K59, K61, לאפאז ועוד. אני פחות מכיר כי גלשתי רק בסונזל. למה לבזבז זמן ואנרגיה כשהחוף המושלם (בשבילי) מתחת לאף ?
לאס פלורס ומונטה מנגו – ספוטים במרחק 3 שעות נסיעה ובדר"כ מעבירים שם כמה ימים. שמעתי שפצצה שם אבל לא הייתי.

מידע נוסף על הספוטים באזור / עומר לב-רון

אני אוסיף קצת מידע שלדעתי רלוונטי ויכול להועיל לגולשים שמגיעים לאזור:
אני הגעתי כשבועיים לפני שהגיע אייל (מי שכתב את הכתבה) לאל טונקו ותפסתי קצת סוואלים לפניו. גם התארחנו באותו הוסטל והיינו המון ביחד.
קודם כל אני ממליץ מאוד להגיע לאזור, יש אווירה טובה כל הזמן גם אם אתם לא גולשים!
ספוטים לגלישת:
אני אעשה סדר קטן שיהיה קצת יותר מובן מה המיקום של כל החופים ודרכי כניסה למים שלפעמים קצת בעייתים.
באל טונקו ישנם 4 ספוטים שעובדים כמעט כל הזמן, והם במרחק של 1-3 דקות אחד מהשני.
כל הספוטים באזור הם עם חלוקי נחל על החוף ובדר"כ הכניסה היא לא בעייתית, יש כמה מקומות שכן.
הצפוני הוא סונזל, אייל הסביר עליו מספיק. אני אוסיף שזה הוא פוינט ברייק שנשבר יחסית רחוק מהחוף, בעיקר רייטים וגם קצת לפטים. החתירה קצת ארוכה אבל סה"כ הגל שם כמעט תמיד עובד בכל הגבהים. בגל נמוך די משעמם לשורטבורדים וכמו שנאמר מתאים ללונגבורדים, סאפים ופאנבורדס. בים גבוה הדרופ גבוה וכיפי ולאחר מכן הגל נשפך וארוך, בעיקר לקארבים. גלשתי שם פעם אחת עם שורט בים מאוד גבוה, ועוד פעם עם לונגבורד. חוץ מזה לגולשים שאוהבים גלים חזקים לביצועים, לעוף איירים אין מה לחפש שם. גל שמתאים לכל רמות הגלישה. בנוסף הוא עובד בכל סוגי הגאות. הכניסה למים לא בעייתית.
הבא בתור הוא סונזליטה, כ-100 מטר דרומית לסונזל, צמוד לסלע החזיר המופרסם (צפונית ממנו).הספוט נמצא מול נהר מקומי והוא ביצ' ברייק לפטים ורייטים, גל קצר, עם יציאות ארוכות כל כמה סטים. גל חזק וכיפי לכל סוגי הביצועים. בימים טובים יש צינורות קטנים לא רעים בכלל. גלשתי שם די הרבה, מתאים לכל סוגי הגלשנים ולכל רמות הגלישה. עובד בכל סוגי הגאות, אני העדפתי את ה-High Tide. הכניסה למים לא בעייתית.
דרומית לסלע החזיר וצמוד אליו נמצא בוקניטה.
ביצ' ברייק לפטים ורייטים, גל חזק עם קיר גדול. מתאים לגולשים ברמת גלישה בינונית ומעלה. לחוף יש קצת Back Wash מה שיותר צינורות לא רעים בכלל וגל שיכול לשבור גלשן ביום שהגל גבוה וחזק. גל קצר ומהיר לביצועים חזקים ואיריים. נכנסים לגלוש שם בין High to Mid מכיוון שיש כמה סלעים שבגאות הנמוכה יוצאים מהמים ומפריעים לגלישה. הספוט מתאים לשורטבורדים בעיקר. הכניסה למים לא בעייתית.
דרומית לבוקניטה, כ-100 מטר, נמצא לה בוקנה, פוינט ברייק מול נהר מקומי, אחד הספוטים היותר מוצלחים לטעמי באזור. עובד ברוב הימים, גם בגבוהים ובגל בנמוכים. לפטים ורייטים, גל חזק כיפי עם קיר. מתאים לכל רמות הגלישה ברוב הימים וכל סוגי הגלשנים. בימים טובים יש צינורות מעולים ואפשר לבצע גלישה רדיקלית וגם גלישה יותר רגועה. גל עם אורך בינוני שכדאי לגלוש אותו בין Mid to High מכיוון שבגאות הנמוכה יש סלעים שיוצאים מהמים ולא כדאי להגיע אליהם. הכניסה לספוט היא רק מהצד הצפוני של הנהר, מצידו הדרומי יש סלעים ומעצבן לצאת משם. אפשרי אך מסוכן לפעמים, בעיקר בגאות הנמוכה מסוכן כל השאר אין בעיה. פשוט תצאו ותכנסו מהצד הצפוני של הנהר ולא תיהיה לכם שום בעיה. החוף הזה מקבל את רוב הסוואלים יותר גבוה משאר החופים. בסוואל בינוני הוא עובד מעולה! בסוואל מאוד גבוה אפשר להיכנס ולגלוש על גל גבוה ומעולה אבל לא תמיד מסודר שם ואפשר לקבל המון סטים שיפתיעו אותכם על הראש ויגרמו לחלק מהאנשים לוותר בחתירה למעלה ולצאת.
אישית אני מאוד אהבתי את הספוט וממליץ.
מחוץ לאל טונקו:
עשר דקות צפונה נמצא אל זונטה (El Zonte)- פוינט עם רייטים ארוכים כיפים שמתאימים לכל הרמות, בימים נמוכים עובד שם טוב כי הסוואל שהספוט מקבל קצת יותר גבוה מהשאר. אפשר להגיע עם רכב שמשכירים או לקחת אוטובוס. הכניסה למים פשוטה אך שלוקחים גלים יש לשים לב שלא מגיעים לסלעים שנמצאים ממול, אין מה לדאוג מהם כל כך רק לשים לב. אם בכל מקרה נסחפתם / נפלתם , פשוט חותרים או לצד או לחוף ונכנסים מסביב. למי שיש ולא רוצה לקחת סיכון שיגלוש עם נעלי גלישה. לא ראיתי בחוף מישהו שגלש עם אבל טוב שיש. יש בחוף גם לפטים מעולים אבל אף אחד לא גולש אותם! מקומי שדיברתי איתו אמר שהוא גולש שם והסביר לי שפשוט רוב המקומיים הם רגולר ומעדיפים רייטים. לא הספקתי לגלוש שם אבל שווה לבדוק ! בים מאוד גבוה אין מה לחפש שם כי הגל פשוט לא מסודר.
elsalvador8.jpg
elsalvador8.jpg (331.26 KiB) נצפה 3570 פעמים
אייל אהרון באל סונזל. צילום: צלם מקומי

K59 / K61 – פוינטים עם רייטים באורך בינוני. עשר דקות נוספים מאל זונטה (עשרים דקות מאל טונקו) נמצא הספוט. צריך רכב או אוטובוס בשביל להגיע, ויש לשים לב לדרך בשביל לא לפספס את הספוט. יש שלט שרשום עליו במאונך K59. אפשר להיכנס מהדרך הקצרה והקלה עם הרכב ל-K61, להחנות את הרכב ואז ללכת קצת ברגל על חלוקי נחל ולהגיע לספוט K59. הספוט שלא עבד ולא גלשו בו בכלל הוא K61. אז לדעתי אין מה לחפש שם.
K59 לעומת זאת הוא ספוט מעולה עם גל שמתאים לכל הרמות ולכל סוגי הגלשנים. גל כיפי עם קיר לביצועים ואיריים וגם קצת סלחני! אחד הספוטים המומלצים כי הוא עובד ברוב הימים וברוב הגבהים של הגלים. בשביל להגיע אליו אפשר דרך K61 כמו שהסברתי או להיכנס עם הרכב בנסיעה של כמה דקות. אפשר לנסוע דרך המקום עם השלט שאמרתי לכם אליו שצריך לחצות שם נחל עם הרכב שזה מאוד בעייתי, קשה ומסוכן אבל אפשרי והרבה עושים את זה (אחרי הנחל הנסיעה פשוטה). או קצת לפני יש דרך שלא הרבה מכירים. פשוט תחפשו בית כתום וצמוד אליו יש דרך, פשוט תמשיכו איתה ישר כל הזמן. זאת הדרך הכי טובה וקלה אך יותר ארוכה בכמה דקות מהשאר. נסענו דרכה לרוב. על החוף תמיד יש צלמים מקומיים וקוקסים בדולר בשביל הפינוק של אחרי הסשן. עובד בכל סוגי הגאות.
יש עוד ספוט שלא ביקרתי בו שנקרא מיזונטה, ממוקם 40 דקות בנסיעה עם רכב מאל טונקו. עובד בים נמוך ובינוני ולפי התמונות שראיתי יש שם גל מושלם!!! עם צינורות וקיר לא נורמלים ושווה לבדוק! יש שם לינה אוכל והכל וממליץ לכולם לבדוק את העניין.
Punta Roca / La Paz- נמצא דרומית לאל טונקו, עשר דקות נסיעה, אפשר להגיע עם רכב / אוטובוס / טרמפים. ממוקם בתוך עיירה בשם La Libretad. פוינט עם רייטים מושלמים שעובד בים בינוני וגבוה (בסוואל גבוה לנסוע רק לשם!) מתאים לגולשים ברמת גלישה בינונית ומעלה ולכל סוגי הגלשנים. בעיקר גולשים שם עם שורטים וסאפ. גל ארוך מאוד עם קיר יפהפה ובנוי, סקשנים של צינורות טובים מאוד, ומתאים לגלישה רדיקלית וגם לגלישה יותר רגועה וסולחת של קארבים. עדיף לגלוש שם בין ה-Mid To High בגלל שאפשר ליפול לסלעים ויותר מזה יש בגאות הנמוכה סלעים שיוצאים מהמים ובכלל לא נעים להגיע אליהם או יותר מזה אפשר להתרסק עליהם אם לא נזהרים! הכניסה לספוט מאוד בעייתית, בהתחלה זו הליכה על חלוקי נחל כמו ברוב המקומות ואז זה הופך לסלעים גדולים, כמעט תמיד תצאו עם כמה שריטות ברגליים משם אז ממליץ לשים נעלי גלישה לאנשים שקצת שריטות ברגליים מפריע להם. כמובן שתמיד יש סיכון לקבל חתך רציני אבל לא ראיתי מישהו כזה (אגב לי עדיין יש שריטות ברגליים שמחלימות משם). בחוף יש המון צלמים וקוקסים בדולר לאחרי הסשן. אחד החופים הכי טובים שהייתי בו בטיול. יש שם גל פשוט מושלם.
מיד אחריו יש את La Paz שזהו ספוט שפחות גולשים פה אבל גם גל לא רע, יותר סלחני ויותר קצר. אותו סוג של גל שמתאים לאותם דברים אך פשוט הגל פחות טוב. פעם אחת שהים היה ממש גבוה והיה קשה לצאת מהסלעים של פונטה רוקה אז יצאתי משם. אפשר לצאת לחוף שם ואז כמה דקות הליכה בחזרה לרכב בפונטה רוקה. בימים שכמות הגולשים מאוד עמוסה שווה לבדוק את הגל שם, אישית אני חושב שאין יותר מידי מה לחפש שם.
elsalvador9.jpg
elsalvador9.jpg (274.71 KiB) נצפה 3570 פעמים
עומר לב-רון שוחט בפונטה רוקה. צילום: אייל אהרון

באל סלבדור יש עוד המון ספוטים שרק צריך לגלות אותם, בנסיעה ברכב אפשר למצוא המון מקומות טובים ולא מוכרים, רק צריך זמן, דלק וסבלנות.

טיפים כללים
• אני טסתי בלי ציוד ושכרתי גלשנים אצל KAYU מול הספוט של סונזל. לדעתי זה הפתרון הכי טוב למי שלא קשור לגלשן שלו מהבית. ממליץ לשכור את KAYU כי לא צריך לסחוב את הגלשן עד הספוט (הליכה מעצבנת על חלוקי נחל), יש לו אחלה לונג בורדים ואפשר להשאיר אצלו את הכפכפים, מים, משקפי שמש וכו. הם גם כל הזמן מתצפתים על הספוט ואם נקרע הליש (ותאמינו לי בסוואל אתם תקרעו פה לישים) הם תופסים את הגלשן בדר"כ לפני שהוא מתפוצץ על הסלעים.
• מומלץ להביא נעלי גלישה וליש חזק לימים גבוהים.
• יש פה הרבה מקרים של דלקות אוזניים וחתכים מהסלעים (תכלס לא כזה רציני אין פה ריף). תצטיידו בהתאם.
• מי שרוצה להשכיר סאפ, אני ממליץ לדבר עם Jorge Dominguez (naiasup@gmail.com) . אחלה גבר וגם מכיר את האזור ממש טוב ויכול להוציא לטיולים לספוטים אחרים.
• יש פה כמה צלמים מקומיים שמצלמים בספוטים. הרוב דיי גרועים אבל זה מה יש. על תמונות מכל היום אפשר לסגור איתם על 10-20 דולר (תלוי כמה תתלהבו מהתמונות וכמה הם לחוצים לכסף). יש גם צלמי וידאו במחירים דומים.
• אני ממליץ לנסוע לעיר הקרובה ליברטד ולקנות שם אוכל בסופר. יש שם הכל וזה יוזיל מאוד את העלויות. יש שם גם ספר (2 דולר תספורת ! לא יאמן), ג'אנק פוד, בתי מרקחת וכו'.
• תגיעו בכושר כי חותרים פה מלא. רוב הספוטים זה בערך 10 דקות חתירה (בערך 300 מטר פנימה) והגלים פה ארוכים אז גם לחזור זה סיפור.
שלח תגובה