סיפורי משפחות

פורום הנוסטלגיה של שכונת בת גלים.
זה המקום לחלוק חוויות משנים עברו לכל ילידי וחברי השכונה

מנהלים: batgalim, aharon

שלח תגובה
כרמל נאוה

סיפורי משפחות

שליחה על ידי כרמל נאוה »

הנני מעלה לאתר אסופת מידע שכתבו בני בת-גלים בעבר והגיע אלי.
אני מתחילה במכתבו של דרור ורד, בן למשפחת המייסדים.
בכוונה הנוסח לא שונה כדי לשמור על האוטנטיות והמכתב הובא כלשונו למעט הוספת תאריך משוער.
הנני מקווה שאתם תעלו בהמשך סיפורים אישיים שלכם הנוגעים להסטוריה של משפחתכם והקשר לבת-גלים.
למי שמעוניין לכתוב על משפחתו, אולם מתקשה בכתיבה, יכול ליצור עמי קשר ואני אוכל לסייע בשכתוב קורות משפחתו.
ניתן ליצור עמי קשר בטלפון: 04-8536697

ברכה.

נאוה כרמל.

ולהלן הסיפור הראשון שנכתב בצורה של מכתב מדרור למנחם לס:

למנחם היקר – שלום (ספטמבר 2007)
מנצל אני את הזדמנות זו לאחל לך ולמשפחתך – כ'כ לכל החברים הקרובים והרחוקים – ילדי בת גלים או שהתגוררו ועברו חלק טוב מחייהם – בבת גלים – והעיקר תקופת הנעורים – שנה טובה שנת בריאות שלום ואושר – לכולנו.
מצבנו – של נעמי (לבית לוינברג) ושלי דרור ורד (לבית רוזנפלד-בונשטיין) הוא כה מיוחד – לגבי בת גלים – בזאת שכמדומני נעמי ואני – הזוג היחידי שנולד, גדל והתחנך בשכונה .
נעמי – היא אחותם של יורם ועירית – היפים – שגם גדלו בשכונה – יצאו וחזרו וייצגו אותנו בכבוד (עירית כמלכת יופי – יורם כספורטאי מצוין)
אחי עודד ז'ל – (שנפטר השנה לצערנו) ואני- היינו שזורים בכל פעילות ספורטיבית ברוכה – בבת גלים בנוסף ולמי שלא יודע – ותיקי בת גלים הינם משפחות בונשטיין ורוזנפלד אשר ברוח התקופה של אז – עזבו את מקום הולדתם/מושבתם זכרון יעקב – פתחו משרדים ועסקים בחיפה – בשלהי מלחמת עולם הראשונה (משרד רוזנפלד סחר וספנות – נוסד ע'י דודי אהרון רוזנפלד ז'ל ואבי תאודור רוזנפלד ז'ל בשנת 1919.
הם התגוררו – בינתיים ועד יסוד בת גלים – בשכונה הגרמנית בבתי הטמפלרים.
דודי השני מצד אמי – פסח בונשטיין – שהיה סוחר בקר בינוני בזכרון יעקב – ויליד המושבה – ראה אפשרויות הפתוח והאפשרות לצמוח – וגם עזב את זכרון יעקב בשנות ה-20 ובנה את ביתו בין הראשונים – מייסדי בת גלים – ברחוב השרון – מול בי'ס עממי הישן – ומיד בגמר המלחמה 1918 – נסיגת הטורקים והכיבוש האנגלי – החל לקנות בקר בסוריה, לבנון וירדן – והפך לאיש עשיר. מצב דברים זה ובהיותו איש עסקים נבון ובעל חזון – לחיים אזוריים מלאים – יישם את תכניתו של אז ובנה את הקזינו המפורסם ואת הבריכה האולימפית הראשונה בפלסטיין – כדי לבצע אירועים מעבר לארצנו ובמיוחד לשים את בת גלים – על מפת הארץ והעולם.
יצא לי הכבוד – להכיר ולאהוב את דודי וכמובן גם את ילדיו – בני דודי –
ראובן ז'ל - (אשתו ריי וילדיו עדי ואראלה שיבד'לא) .
שרה בונשטיין בת דודי – שלימים התחתנה עם קצין הבולשת בעל הדרגות הגבוהות – מוניה שבולת – (שעבד גם כסוכן נאמן לההגנה – וילדיהם עו'ד אמנון שבולת – שכיום בין עורכי הדין המצליחים בעולם ובעל נכסים (מקום פעילותו ממשרדיהם הגדולים בניו-יורק) ותמי אחותו .
עליזה בונשטיין בת דודי – ובנותיה – שהתחתנה עם המהנדס ג'ו לחמן ועדיין גרה בבת גלים –
נחום בונשטיין ז'ל – ואשתו נורה שעדיין גרה בבת גלים – ובנותיהם (האחת דלית מנהלת בכירה ב"אלביט")
דוד בונשטיין ז'ל – ואשתו הלי ובניהם- עו'ד עדנה בונשטיין ואחיה מודי – מנהל במשרדה. –כולם החיים – יוכלו לספק לכם תמונות וסיפורים – מדויקים מימי הקזינו והבריכה – העליזים.
בהיותי – בגיל "המתאים" אז – היתה לי הזכות להכניס תמיד את כל חברי הקרובים (הוגבלתי עד 10 מידי פעם...) לאירועים בבריכה ולהופעות של "כרמן מירנדה (זמרת/רקדנית מפורסמת מברזיל) את איש הברזל קורושנקו – ועוד עשרות מפגשים מרגשים – שקצר המקום מלהעלותם.
הקזינו – נוהל – תקופה נוספת על ידי דודי האחר יוסף בונשטיין ז'ל – שהוא ובנו אהוד קנו את הבית שליד מגרש הכדורסל (היכן שגר בגה) – הרסו ובנו מחדש והבית מנוהל עד היום על ידי בן דודי אהוד.
דודי יוסף ז'ל – למד ניהול מלונות בשויץ – ולכן תרומתו להצלחת הקזינו – היתה משמעותית והיה זה עד לקום המדינה – כאשר עבר עם אשתו (ד'ר צילה בונשטיין) שהיתה לה מרפיאת שיניים בבית בו גר גם ד'ר ברגר (צריך להוריד הראש...) – האבא של מיכה ז'ל וארי ברגר – חברי הטוב.
הם עברו ב-1948 לתל אביב רכשו ותפעלו את בית המלון והקפה המפורסם RITZ‏ ולאחר מזאת את הקפה המפורסם של גן- החיות הגדול של תל אביב.
ברשותך – הייתי כולל ברשימה - את אמנון שבולת – שבודאי ישמח לספק לנו תמונות וסיפורים על סבו ומשפחת בונשטיין הגדולה.
ד'א – אימי – פנינה בונשטיין רוזנפלד – שחוגגת בסוכות את שנת 99 לחייה – היא האחרונה לשבט זה של תשעה ילדים –משפחה הפרוסה היטב בארץ ובעולם-
חב' "טבע" – בת דודתי אלשטיין לילי (שגדלה בבת גלים ואביה משה בונשטיין ז'ל היה המנכ'ל הראשון של דאר ישראל) –
משפחת קפלן (אביגדור קפלן נשיא כלל בטוח) יוני קפלן – נציב מס הכנסה לשעבר – ועוד רבים וטובים – ביניהם חקלאים מאושרים – כאן לידינו בזיכרון- כשכולם מצליחים לתפארת מדינת ישראל.
שואל אתה – על ילדי הקונסול רוזנפלד – אכן לבן דודי ישראל (איזי) אח של אריה (בבה – שחיין הפרפר הטוב בזמנו ) ואחיו הבכור צבי (בובי – שגם החליף את שמו לורד) – שהיה נוטר טרום ההגנה ואח'כ הגיע לדרגת ר'ח בצי המסחרי האמריקאי – והיסטוריה מענינת של עליות וירידות בספנות (ספור בפני עצמו...) – היתה מכונת הסרטה – וגם כאן כבן דוד – הייתי אותו אחד – שתאם את ההקרנות ואת המוזמנים – שיכנסו לבית דודי המהודר.
בסיפור קודם – סיפרתי לך- כיצד החרמתי גם את ה"פטיפון" היחידי בשכונה – לטובת השמעת השיר "א אידישה מעמע" לבן דוד אחר – דובל'ה כץ ז'ל.
כדי להוסיף סיפור מענין –
דודי ואבי ז'ל פגשו את המלך בודואן הבלגי – בבקורו בארץ ב-1921 והיה זה המלך שמינה את דודי אהרון לקונסול כללי (כבוד - עד ליום הזה) בפלסטינה – ואח'כ בישראל.
נעמי ואני –התחתננו בבית הכנסת החדש בבת גלים ברחוב יזרעאל(כספי היום) ליד ביתנו ברח' העליה 46 (אני נולדתי ברח' השרון 7 ונעמי ברח יזרעאל 9(כספי)) – אך נושלנו בשנת 1947 – על ידי החיילים הבריטיים. בצמוד אלינו גרו –משפחת אפרי וידידיה גרינברג+סוקרניק – וכך זכיתי להיות בין מקימי קבוצת ההוקי בבת גלים – יחד עם אפרי גרינברג ויעקב לטמן (אחיו של גדעון "אבוארבע") מרח' שרל לוץ/סיפורט.
מלבד משחק ההוקי הפעיל – כזכור שיחקתי גם כדורסל והייתי שחקן טניס מצטיין (אימנתי בזמנו את אביה הוכמן (פרקיס של היום) שבנה הפך להיות אלוף ישראל בטניס (שחר פרקיס). הייתי אלוף מועדוני וינדזור חיפה (קובה ויוקוהמה שביפן וכ'כ בהונג קונג – יחידים וזוגות) היום עדיין משחק אני טניס בזכרון יעקב – אך בעיקר גולפאי פעיל בקיסריה.
נעמי – היתה חניכה שלי בכדורסל (מכבי בת גלים ) אח'כ נו.ב.ג. (נוער בת גלים – בעזרתו האדיבה של פאול גולדשמיט המדהים ז'ל - אביו של עודד (פז). וכ'כ בקבוצת ההוקי הראשונה שהקמנו בבת גלים.
יורם לוינברג – מלבד הצטיינותו בכדור מים ושחיה – עזר לי בתאומים לארגן את אביו אלי לוינברג ז'ל (בעל הטכסי וחברו היקה פיפר) כאשר היינו יוצאים מידי שבועיים או בדומה – למשחקי הוקי נגד קבוצות ברית מכבים עתיד ת'א, ומכבי ראשון לציון ורחובות (האחים כהן – מראשון מי שזוכר).
אייבי כרמל – שנתוסף לקבוצתנו – הפך להיות חברי הטוב ולימים שותפי לעסקים – ובתמורה שידכתי לו את תרצה ניידרמן (אשתו הראשונה ואם כל ילדיו המוצלחים) שהיא בת-דודתי ושרתנו יחד – כקצינים בחיל הים.
כאן – נתקלנו/התחברנו - לרלף קליין יבד'לא - ולאורי זהר ז'ל.
הייתי שחקן הוקי וטניס מצטיין גם ביפן ובהונג קונג – ופעילות זו עזרה לי מאוד בעסקי – כשמלאתי תפקיד כנשיא "צים" במזרח הרחוק (14 שנה ביפן ובהונג קונג – בשתי תקופות שירות).
החלטתי לקטוע המשך הכתיבה – כי אני עדיין עסוק בעסקי ספנות וסחר (מייצג קבוצות יפניות) ולהציע – כי מעתה ועד התכנסותנו – תפעל הועדה שהחלטתם עליה לקבוע לגבי ה-17.11.07:
1) מקום המיפש
2) כיצד יערך המיפגש – כך שמלבד פגישות ו"טפיחות" חיבה על השכם – נוכל לספר ולהרחיב. מי יספר על מה? כדי שזה לא יהפוך לבליל מבולבל – כפי שזה עלול לקרות
3) נ.ב. - א) ברור שבאם בי'ס בת גלים (עליה) מתאים – זה מקום טבעי ואידיאלי
למפגש ה-17.11 אך מאידך – עולה לי בראש לבקש מיולי עופר חברי
משכבר הימים (שיתפנו פעולה כאשר הייתי בהנהלת צים) להסדיר
עם בתו ליאורה ,המנהלת את תיק המלונות שלהם – להפריש לנו
אחד מהמלונות בחוף הכרמל – במחיר הנחה או תרומה .
אני מחפש – ובודאי אמצא – תמונה של הותיקים כמו יואב ויסלר,
יוסי כהן ז'ל, רודי רהאן, אריה אלבגלי, ישראל סגל ולבסוף יולי
עופר וכולם מצולמים עם מקלות הוקי – זו כמדומני היתה קבוצת
המייסדים.
לצערי – יולי מאבד את ראייתו – אך אשתו רותי ודאי תוכל לעזור
לו "לראות" את תמונה זו.

ב) התרגזתי מאוד מצרות המוח של אחד המשוטטים באתר – שירד עליך בצורה מעליבה ופגומה.
פעולותיך מנחם – בונות ומבורכות – יישר כח!
אני אישית – תמיד אהבתי אותך מאז הכרנו גם בספורט וגם כאשר הבאתי "פתקי אהבה" יומיים לבת דודתך השניה פועה – מבן דודי יוסי בונשטיין ז'ל – שגר בביתנו בבת גלים בימים שלמד בטכנין.
כ'כ לא אשכח את נדיבותך – כאשר עזבתי את הנהלת צים – והתחלתי עסקי הפרטיים – בקרת במשרדי הראשון ברחוב העליה 46 בבת גלים – והצעת לי לייצג את SPEEDO‏ .
שלך בידידות
דרור
ד'ש חמה מנעמי ויורם
עליזה שקולניק ואני הננו העורכות של עיתון שכונת בת-גלים "עושים גלים". תושבי בת-גלים המעוניינים לכתוב לעיתון נושאים הקשורים לשכונה מוזמנים לשלוח כתבות למייל: carnav05@gmail.com או להשאיר הודעה במענה הקולי בטלפון: 04-8536697 בצרוף שם ומס' טלפון.
כרמל נאוה

משפחת חס

שליחה על ידי כרמל נאוה »

By Zehava blachman-Hass

My grandmother -Lea Haas, Had a brother in Lithuania,His name was Nisan Trubik.

Nisan had 3 daughters and 2 sons son.He was a Zionist as well.
After Gita(my mother) married Yosef my father Yosef Haas,
Nisan trubik sent his second daughter - Hodale`to his sisters -Lea Haas in Bat Galim .
She was business woman,and immediately opened a store in the Shderot (across the street form the Samsonov house).she was selling newspapers,magazines, toys etc-the store was like a mini
Kol- Bo .
She married a man who arrived from Germany who was hanging around her store and was supposed to be helping her. He was a BIG spender -rented a very expensive apartment in KASPI
house and gambled her money playing cards with the British officers stationed in the camps surrounding Bat -Galim.
We called her Hadassah--She was Menachem Rosenberg Less` Mother.
After the divorce,she and little Menachem,who was about 2-3 years old ,The cutest boy !!! came to us. Pua and Zehava shared the a room with little Menachem and his Ima for a few months-We enjoyed having Menchem, who was like a young brother to us-till they moved their own apartment.
Nisan Trubik wanted to get his youngest daughter Sara out of Europe.
The British closed the gates of Palestine to new immigrants.All the HAAS family was helping.
A man from a Kibbutz was hired ,He went to back to Lithuania,married Sara,and being a wife, she was allowed to enter the country.Fictitious marriage.
She met A new immigrant from Poland--ISAAC BRAT-- and they fell in love. my parents Yosef and Gita Haas, gave them a room which was my grandmother`s kitchen--so they can marry .
So many people living in the same house! It is on Ratsif Pinhas 31 -(which is a Churba now)

Isaac Bratt opened a small store-(you could buy any thing you wanted there) next to cafe`Bina.Everyone in Bat Galim remembers my uncle ISAAC Bratt ,he is 93 years now.
And every one knows his daughter Bat-Sheva Brat,and his son Brat.
SABA NISAN TRUBICK DID NOT LEAVE EUROPE ON TIME. HE AND HIS WIFE AND 2 SONS WERE PERISHED IN THE HOLOCAUST.
עליזה שקולניק ואני הננו העורכות של עיתון שכונת בת-גלים "עושים גלים". תושבי בת-גלים המעוניינים לכתוב לעיתון נושאים הקשורים לשכונה מוזמנים לשלוח כתבות למייל: carnav05@gmail.com או להשאיר הודעה במענה הקולי בטלפון: 04-8536697 בצרוף שם ומס' טלפון.
שלח תגובה